Aktualności

Kolejna dawka endorfin wydzielanych przez wysiłek fizyczny!

Kolejna dawka endorfin wydzielanych przez wysiłek fizyczny!

by Tomasz Wdówka -
Number of replies: 0

Zacznijmy od tego co to są endorfiny?

Endorfiny  – grupa hormonów peptydowych, wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne (tzw. hormony szczęścia). 

Obecnie potwierdza się istnienie co najmniej 20 typów endorfin. Badania wykazały, że wspomniane rodzaje hormonów szczęścia mają działanie zbliżone do opioidów, takich jak morfina. Główna różnica pomiędzy nimi wynika z tego, że endorfiny w przeciwieństwie do morfiny są produkowane wewnątrz organizmu.

Wielu sportowców w trakcie wysiłku odczuwa ekscytację, a czasem też euforię. Hipotez wyjaśniających to zjawisko jest wiele. Niektórzy wskazują na to, iż w trakcie długotrwającej aktywności fizycznej metabolizm organizmu zmienia się z tlenowego na ten beztlenowy. Występujące w takiej sytuacji braki tlenu powodują stres, który z kolei jest czynnikiem wywołującym endorfiny. Sportowcy opisują stan w trakcie wysiłku jako bardzo pozytywny – w tym czasie umysł przejmuje niejako kontrolę nad ciałem, i dlatego wielu z nich może ćwiczyć, pomimo że w innych warunkach normalnie, by nie mogli ćwiczyć.

Uprawianie sportu wykazuje, podobnie jak morfina, działanie przeciwlękowe. Oznacza to, że wycisza emocje i negatywne odczucia. Co za tym idzie, ludzie regularnie uprawiający sport są zazwyczaj mniej zestresowani od tych, którzy sportu nie uprawiają.

Kolejnym działaniem endorfin jest działanie przeciwbólowezmniejszają one odczuwanie bólu. Wydzielanie endorfin powoduje wzrost progu bólu przez 4 godziny od chwili, kiedy mózg zaczyna je wydzielać.

Endorfiny ograniczają również zadyszkę podczas wysiłku oraz poczucie zmęczenia, wpływając na funkcje oddechowe i na tętno.

 

Oto kilka kolejnych propozycji ćwiczeń fizycznych :

animal moves dla najmłodszych - https://www.youtube.com/watch?v=p-UGo0P8WVk

kolejna propozycja dla młodszych uczniów - https://www.youtube.com/watch?v=CEyba0BvBUE

dobry trening z składający się z 10 ćwiczeń na mięśnie brzucha - https://www.youtube.com/watch?v=EWg8y4JhGoE

piłkarska tabata - https://www.youtube.com/watch?v=57ipcFE5ypk&fbclid=IwAR1aDEx-4TnTTPJgapubJCsZGe2fF9GTxx1z1s7FFi91IpzlDqiPhyS0L3U&app=desktop

Pozdrawiam!

Tomasz Wdówka