Aktualności

6 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

6 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

by Tomasz Wdówka -
Number of replies: 0

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju  – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych  23 sierpnia 2013  dla przyczynienia się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju. Dniem obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach (Grecja) pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej.

Ustanowienie tego dnia jest związane z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy.

Ten Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie. Nasz cel wymaga zaangażowania wszystkich graczy: rządów państw, organizacji międzynarodowych, sektora sportowego, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych.

 
 
Przypomnijmy sobie co to jest właściwie sport?
Sport to z założenia pokojowe współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja (według określonych reguł) prowadzona zgodnie z zasadami fair play oraz dążenie do osiągania jak najlepszych wyników, podejmowane także m.in. w celu rekreacji i doskonalenia własnych cech fizycznych.

Rodzaje sportu:

  • sport amatorski – aktywność fizyczna podejmowana dla wypoczynku, rozrywki i odnowy sił psychofizycznych
  • sport wyczynowy – forma działalności człowieka, podejmowana dobrowolnie w drodze rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych.
  • sport profesjonalny – rodzaj sportu wyczynowego uprawianego w celach zarobkowych.

Z okazji dzisiejszego dnia mam dla Państwa kolejne propozycje ćwiczeń fizycznych, gdyż trzeba pamiętać, że w obecnej sytuacji zdrowie psychiczne, jak i fizyczne jest bardzo istotne.

https://www.youtube.com/watch?v=seotjT0PIFQ&feature=youtu.be  - ćwiczenia na mięśnie brzucha

https://www.youtube.com/watch?v=G3k4Y5zNldM&feature=youtu.be - animal moves 

https://www.youtube.com/watch?v=QLulnqyXCjs&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1DPOiDWY9tJQJ98ysrwUVpFywFVCtxvvZoJ41Td-Oh4hA9VWOjuNnmnoA - kreatwności w domu też nigdy dość, koordynacja ruchowa 

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=1SCWU1IhHmo&fbclid=IwAR1VSrcaW8dkfd9Fl60PbeJp5BmHyEZTXQmevrT-SPFHIKT9pCEyN3web7s&app=desktop - kilka zabaw ruchowych dla najmłodszych

#MiędzynarodowyDzieńSportu

Pozdrawiam

Tomasz Wdówka

Attachment Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju.jpg